Dřevěná schodiště vyrobená v poctivých truhlářských dílnách mají kvalitní povrchovou úpravu. Přesto, nebo možná spíše proto je potřeba o ně s láskou pečovat. Materiál totiž neustále pracuje a stupnice a madla jsou vystavována každodenní zátěži. Jak se tedy o schody starat?
V prostoru s dřevěným schodištěm je, kvůli jeho životnosti, důležité udržovat stálé klima s optimální teplotou a vlhkostí. Dřevu nejvíce svědčí relativní vlhkost 50 – 60 % a teplota okolo 18 až 20 °C. Při nestálé vlhkosti a teplotních výkyvech hrozí, že budou schody praskat.
Péče o schodiště s povrchovou úpravou olejem a voskem
Přírodní vosky a oleje používané na ošetření schodnic, zábradlí i konstrukce zachovávají přírodní vzhled dřeva. Povrchová úprava se snadno obnoví nebo upraví. Na rozdíl od laků není dřevo tolik uzavřeno, takže může pracovat. Absorbuje a zase uvolňuje vlhkost.
Péči o olejovaná a voskovaná schodiště usnadňuje to, že takto ošetřené povrchy jsou antististatické a tak se na ně tolik nechytá prach a špína. Při úklidu používejte suché nebo jemně navlhčené mikrovláknové hadry. Pokud se na schodiště vyleje voda, co nejrychleji ji utřete. Na velké nečistoty použijte přípravky určené na čištění dřevěných povrchů a schodišť. Například osvědčené produkty firmy Osmo. U olejovaných schodišť pravidelně jednou za rok obnovte povrchovou vrstvu.
Péče o schodiště s lakovanou povrchovou úpravou
Lakovaná povrchová úprava je velmi odolná proti opotřebení a má dlouhou životnost. Zpevní dřevo tak, že je chráněné proti nečistotám a vlhkosti. Pokud se však nátěr poškodí, obvykle nestačí drobná úprava, ale je potřeba renovace větší plochy. Proto doporučujeme nechodit po lakovaných schodištích ve venkovní obuvi a dávat si pozor na kamínky a ostré hrany, které by mohly lak poškodit. Opatrní buďte taky například při stěhování.
Prach z lakovaného schodiště můžete vysát vysavačem nebo větší nečistoty zamést jemným smetáčkem. Povrch pak setřete navlhčeným nebo suchým mikrovláknovým hadrem.
Pro všechny typy schodišť platí, že se nesmí drhnout abrazivními a chemickými mycími prostředky (práškové přípravky, mycí písky), drátěnkami, houbami, hrubými kartáči ani kyselinou a ničím leptavým.