Oba druhy schodiště budou výrazným estetickým prvkem patrových domů. Vyrábí z opravdu kvalitních dřev – buku či ořechu. Takže kromě zajímavého způsobu konstrukce vyniknou i dřevodekorem. Navíc jsou úsporné, zaberou v interiéru minimum místa.
Vetknuté interiérové schodiště
Vypadá jako „levitující“ schody, protože schodnice (dřevěné nášlapy) jsou vetknuté do jedné zdi. Není tedy nutná podpěra zdá z obou stran stupnic. Jednotlivé stupnice nejsou nijak spojené a tedy nepřenáší zatížení. Velkou výhodou je prostupnost světla. Toto schodiště nikdy nebude tmavé a ponuré. Opticky se tím zvětší a prosvětlí prostor, ve kterém je instalované.
Staticky schodiště funguje jako konzola (říká se mu také konzolové schodiště). Konzola ve stavebnictví označuje nosný článek, který vystupuje ze zdi a podpírá určitý prvek. Typicky římsu či balkon, v našem případě schodišťovou stupnici.
Vetknuté schodiště se do zdi kotví vysokopevnostními šrouby nebo chemickými kotvami. Lze instalovat do betonových a zděných stěn včetně dřevostaveb. Problémová instalace bývá u ytongu. V některých případech může být schodiště ukotveno i z druhé strany (například vertikálními ocelovými pruty), pak není nutné stupnice do nosné stěny kotvit.
Z hlediska organizace interiéru okolo vetknutého schodiště vás potěší prostor pod ním. Dá se využít na posezení, pelíšky pro domácí mazlíčky, na úložný prostor nebo třeba na knihovnu.
Vetknuté schodiště nemusí být jen klasické přímé, případně přímé s mezipodestou. Lze je také stočit do tvaru L či U. Případně mohou být zatočená, ale ohyb už u tohoto typu schodiště nevypadá dobře.
Pozor! Aby schodiště prošlo kolaudací, musí mít zábradlí (více se dočtěte v našem článku o bezpečných interiérových schodištích). K vetknutým schodištím nejčastěji instalujeme vertikální ocelové pruty nebo celoskleněné zábradlí.
Závěsné interiérové schodiště
Výhodou je na pohled jednoduchá a zajímavá konstrukce. Schodiště zatraktivní a, podobně jako vetknuté, zesvětlí obytný prostor.
Hlavní nosný systém tvoří stupně = jednotlivé nosné prvky, které jsou zavěšené na táhlech (dřevěných nebo ocelových), a třmeny. Stupně zavěšené na táhlech se musí překrývat o 8 až 10 cm (na jednom táhle jsou zavěšené dvě stupnice). První a poslední stupně musí být upevněné do podest – tím je zajištěna tuhost schodiště v podélném směru.
Stejně jako u vetknutého schodiště je výhodou prostor pod schodištěm. Díky tomu, že chybí podpěrné prvky, si zde můžete udělat úložný prostor či relaxační koutek.
Dřevo na vetknutá a závěsná schodiště
Vyrábí se z tvrdých a odolných druhů dřeva, typicky z dubu, jasanu, buku či ořechu. Dub mezi nejoblíbenější a nejpoužívanější nejen na vetknutá schodiště. Jasan je oblíbený hlavně kvůli kresbě. Bukové dřevo je velmi odolné, hodí se do moderně i tradičně zařízených interiérů. Oblíbené je taky kvůli ceně, bukové schodiště vyjde znatelně levněji než dubové. Dřevo z ořešáku je luxusní záležitostí, má zajímavou barvu a texturu.
V naší truhlárně zajistíme vše od zaměření interiéru, profesionálního návrhu schodiště až po výrobu a montáž. Samozřejmě vám na přání můžeme vyrobit pouze část (například schodnice) bez montáže.